Czym są choroby psychosomatyczne?

Termin „psychosomatyczny” wprowadził w XIX wieku niemiecki psychiatra Johann Heinroth. Tak powstała dziedzina medycyny zwana psychosomatyką. Psychosomatyka zajmuje się badaniem związku między ludzkimi emocjami i stanem zdrowia człowieka.

Poznajmy choroby psychosomatyczne

Według psychologów specjalizujących się w tej dziedzinie stan ludzkiego umysłu wpływa na stan narządów wewnętrznych. Jeśli odczuwamy więc stres lub mamy długotrwałe zmartwienie, może to także objawiać się bólem lub jakimiś dolegliwościami w danej części ciała. Na przykład, stres może objawiać się problemami żołądkowymi, gastrycznymi.
Mechanizm działa także w drugą stronę. Polepszenie stanu psychicznego pacjenta wpływa pozytywnie na jego ogólny stan zdrowia. Na przykład, chory na nowotwór odczuwa poprawę zdrowia kiedy dowiaduje się, że otrzyma leczenie. Nawet wyniki badania krwi mogą tę poprawę potwierdzić.

Leczenie

Chorzy często zgłaszają się do lekarzy z różnymi dolegliwościami, bóle żołądka, bóle kręgosłupa. Lecz doktorzy rozkładają ręce, próbując ustalić przyczynę choroby. Ta może tkwić w psychice, a objawia się bólem jakiegoś narządu. Coraz częściej jednak tacy pacjenci kierowani są na konsultacje psychologiczne. Klinika psychiatryczna jak www.psychiatra-sochaczew.pl czy psychologiczna może zaoferować prawidłową i pełną diagnozę takiego pacjenta.

Przykłady chorób psychosomatycznych

Psychiatra F.G. Alexander stworzył w 1950 roku listę chorób psychosomatycznych. Ta lista znana jest pod nazwą chicagowskiej siódemki. Alexandrer zidentyfikował następujące schorzenia jako psychosomatyczne:
• choroba wrzodowa żołądka
• nadciśnienie tętnicze
• astma oskrzelowa,
• reumatoidalne zapalenie stawów
• zapalne choroby jelita grubego
• nadczynność tarczycy
• atopowe zapalenie skóry.