Rozwój wielu nowoczesnych, zaawansowanych technologii sprawił, że dziś mamy dostęp do rozwiązań, o których jeszcze kilka lat temu mogliśmy tylko marzyć. Szybki postęp technologiczny powoduje, że na rynku wdrażane są innowacyjne usługi i produkty, w tym niezwykle popularny druk 3d.
Innowacje z korzyścią
Druk 3d to inaczej drukowanie przestrzenne. To specyficzny proces, za pomocą którego możemy wytwarzać trójwymiarowe, fizyczne obiekty, gdzie cała idea opiera się na podstawie specjalnego, komputerowego modelu. Na samym początku wdrożeń, druk 3d był tylko jedną z metod wykorzystywanych do szybkiego prototypowania. Technikę tę stosowano zarówno do budowania form, jak i samych prototypów.
Zasada drukowania w 3d
Ogólna zasada druku 3d opiera się na tworzeniu warstw. I tak każdy przedmiot, który powstał na drukarce 3d, zwykle składa się z wielu warstw. W trakcie drukowana warstwy te oczywiście ułożone są jedna na drugiej, przez co też „nadbudowany” zostaje dany element. Ilość warstw zależy od rodzaju drukowanego przedmiotu, jego wielkości. Pod kątem budowy, każda drukarka 3d posiada specyficzne elementy ruchome, które to właśnie pozwalają na wydrukowanie kolejnej warstwy na poprzedniej. Co więcej, każda warstwa ma swoja niewielką wysokość, a im jest ona mniejsza, tym otrzymujemy druk 3d w lepszej rozdzielczości. Z technicznego punktu widzenia, wysokość danej warstwy znacząco wpływa np. na gładkość wydrukowanych powierzchni oraz na to, czy wydrukowany tą technologią przedmiot będzie ładnie wyglądał.