Czym jest inżynieria odwrotna?

Najprościej rzecz ujmując, jest to badanie danego przedmiotu w celu jego jak najbardziej wiernego odtworzenia. Są to wszelkiego rodzaju procesy, które mogą służyć analizie działania i detali badanego produktu. Inżynieria odwrotna doskonale sprawdza się w procesach drukowania przestrzennego.

Jak zdobyć dokumentację 3d danego przedmiotu?

Inżynieria odwrotna polega na zbieraniu wszelkiego rodzaju szczegółów badanego przedmiotu po to, żeby odzwierciedlić wszystkie jego szczegóły w dokumentacji 3d lub 2d potrzebnych do odtworzenia uszkodzonego przedmiotu, lub powielenia prawidłowo wykonanej części. W tej dziedzinie do uzyskania pożądanych informacji najczęściej używa się skanera 3d, który doskonale radzi sobie z każdą badaną powierzchnią.

Inżynieria odwrotna i postaci modeli w niej występujących

Tworząc modele w technologii inżynierii odwrotnej, trzeba pamiętać, że ich odwzorowanie musi identyczne z oryginałem. O ile przedmioty wolnego użytku faktycznie nie muszą być tak dokładnie kopiowane, o tyle już części motoryzacyjne, czy też elementy służące medycynie muszą być wykonane niezwykle szczegółowo. Jednym z rodzajów modeli otrzymywanych dzięki inżynierii odwrotnej jest model parametryczny, który wykorzystywany jest w przypadku wytwarzania modeli projektowych mechanicznych. Dzięki temu, że modele te są tworzone na podstawie obliczeń matematycznych, można je edytować.


Kolejnym wartym uwagi modelem jest model powierzchniowy, który sprawdza się w dziedzinie swobodnego druku 3d stosowanego w przypadku artystów. Kolejny model to hybryda, która łączy w sobie cechy modelu parametrycznego i powierzchniowego.