Praca jubilera jest ciekawym zawodem i często zachwyca dziełami jakie potrafi stworzyć z metali i kamieni szlachetnych. Jednak zaplecze jubilerskie nie jest tak piękne jak sklep z witrynami pełnymi cudownej biżuterii.
Jak trudno o dobrą biżuterię?
Oglądając witryny z biżuterią nie zastanawiamy się nad pracą jaką włożono w obróbkę i ile czasu zajmuje ręczne tworzenie biżuterii. W dzisiejszych czasach proste elementy powstają w maszynach, które odlewają według wzorów poszczególne elementy. Jednak praca jubilera cały czas wymaga wiele cierpliwości i pracochłonności. Kiedyś jubilerów nazywano złotnikami i wierzono, że te osoby odznaczały nadludzkimi zdolnościami. Początkowo złotnictwo było uważane w starożytności za elitarną sztukę, którą wykonują nieliczni i urodzeni mistrzowie. Wzory i kształty opierały się na sztuce greckiej i etruskiej. Więcej o tym na https://wytwornia.antidotum.pl/kurs-jubilerski/.
Jakie techniki jubilerskie stosuje się najczęściej?
Na początku złotnicy (późniejsi jubilerzy) wykorzystywali skomplikowanych narzędzi, ale najczęściej były to jedynie nożyce stalowe oraz proste młotki. Stosowali oni najróżniejsze techniki, które ozdabiały ich wyroby jubilerskie. Używane techniki jubilerskie są znane i nadal stosowane. Odlewanie – to jedna z najstarszych technik, która polega na odlaniu elementu według wzoru. Grawerowanie, rytowanie – to druga najstarsza technika i polega ona na dodawaniu wykończeń. Do tego dochodzi wytłaczanie – można wytłoczyć głębsze obrazki i wzory (relief), kłucie, cyzelowanie, repusowanie – to również najstarsze metody, które za pomocą uderzania młotkiem (klepaniem i kuciem wytwarzany jest wzór, czy granulacja – na metalach takich jak srebro czy złoto tworzone są delikatne wzory.