Rodem z science fiction

Wielu pamięta fascynujący wynalazek z trylogii kanonu fantastyki. Komunikatory przesyłające hologramy.

Czy łączność holograficzna zastąpi tradycyjne telefony? Prawdopodobnie tak. Badacze mają zamiar wprowadzić ją do wież kontrolujących ruch lotniczy i na sale operacyjne. Chirurdzy będą mogli przeprowadzić symulacje trudnych operacji na holograficznym fantomie.
Dotychczasowy przekaz jest płaski i tylko imituje trójwymiar. Dzięki nowym rozwiązaniom holograficzny obraz będzie miał prawdziwą głębię i będzie można go obracać w przestrzeni.

Nowe technologie operują na mikrocząsteczkach materiału biologicznego uwięzionego jak w świetlnej klatce w promieniu kierunkującym. Mikrostruktury bio działają jako pojedyncze piksele, które są oświetlane przez zespół projektorów laserowych operujących widmem kolorystycznym z palety RGB. Oświetlone ze wszystkich stron bio-piksele tworzą obraz.
Cząsteczki matrycy unoszą się swobodnie i poruszają tak szybko w powietrzu, że nawet sekwencje tradycyjnego filmu nie mogą im dorównać. Daje to złudzenie ruchu lub statyki obrazu.

Dotychczasowe próby wygenerowania trójwymiarowego obrazu pozwalają na stworzenie obiektów nie większych niż znaczek na list. Jest to związane z ograniczona liczba bio-pikseli, które jest w stanie kontrolować urządzenie.
Wykorzystanie holografii może być nieograniczone. I być może nie jesteśmy w stanie przewidzieć, do czego da się ją zastosować. Jest to zarazem przełom technologiczny w dziedzinie przekazu obrazu na odległość. Najbardziej podniecają potencjalne zastosowania w służbie rozrywki.